Fakulta sociálnych vied
UNIVERZITA SV. CYRILA A METODA V TRNAVE

Dobrovoľnícka činnosť a COVID-19

 

Dobrovoľnícka činnosť – Aktivity Katedry sociálnych služieb a poradenstva v prvej a v druhej vlne pandémie COVID-19

Rok 2020 bol celosvetovo značne postihnutý pandémiou koronavírusu spojenou s ochorením Covid-19, čím sa nepochybne zapísal ako rok plný mnohých zmien, zvratov
a nečakaných situácií. Zasiahol takmer do všetkých sfér života, ako sú zdravotníctvo, ekonomika, školstvo, kultúra
a v neposlednom rade aj do sociálnej oblasti. Museli sme sa prispôsobiť novým podmienkam, ktoré nie každý z nás prijal pozitívne. Zásadnou zmenou bolo narušenie rodinných väzieb a pút, ktoré viedli až k izolácii jednotlivcov. Mnohí blízki si boli zrazu vzdialenejší, ako zvyčajne. Aj keď bývajú od seba iba niekoľko desiatok metrov, prísne epidemiologické opatrenia pomerne malú vzdialenosť zväčšili natoľko, že sme sa s rodinnými príslušníkmi nevideli dlhé týždne. Medzi najviac zasiahnuté cieľové skupiny pandémiou koronavírusu jednoznačne patria ťažko zdravotne postihnutí občania
a seniori, preto bola pomoc týmto ľuďom nevyhnutná. Najmä v začiatku roka, v prvej vlne koronavírusu, kedy sme nedisponovali dostatočným množstvom informácií o tomto zákernom nepriateľovi. Vznikli mnohé dobrovoľnícke skupiny, ktoré podávali pomocnú ruku všade tam, kde to bolo najviac potrebné. Nielen na území Slovenskej republiky sme pociťovali deficit ochranných prostriedkov. Primárne teda išlo o zomknutie dobrých ľudí v prospech slabšie články našej spoločnosti.


Svojpomocne sa šili ochranné rúška, ktoré boli distribuované všetkým ohrozeným ľuďom, dobrovoľníci robili nákupy potravín, dezinfekčných prostriedkov, ochranných rukavíc, liekov a iných potrebných vecí ku každodennému životu. Do dobrovoľníckej činnosti sa okamžite zapojili aj členovia Katedry sociálnych služieb a poradenstva na čele s vedúcou katedry doc. PhDr. Mgr. Oľgou Bočákovou, PhD. a v značnej miere prispeli k zmierneniu tejto neľahkej doby. Nezaostávali ani študenti, ktorí rovnako intenzívne vyvíjali maximálne úsilie
v dobrovoľníckej činnosti.

V roku 2020 s nástupom  pandémie COVID-19 sa študenti Katedry sociálnych služieb a poradenstva  v rámci odbornej praxe realizovali ako dobrovoľníci pomáhajúci ľuďom, ktorí to najviac potrebovali.

Situácia na Slovensku spôsobená vírusom COVID-19 vyvoláva nebývalú potrebu pomoci, a to nielen v zdravotníckych zariadeniach. Z iniciatívy vedúcej Katedry sociálnych služieb a poradenstva a tajomníčky katedry PhDr. Lenky Stanovej, PhD. študenti šili rúška na tvár, ktoré boli odovzdané organizáciám, ktoré pracujú v priamom kontakte s ľuďmi bez domova.

Bola zriadená Linka psychologickej pomoci tzv. Zelená linka. Jej cieľom bolo pomáhať, poskytovať psychologickú pomoc pracovníkom v prvom kontakte s ľuďmi s novým koronavírusom, osamelým, dlhodobo a chronicky chorým. Súčasťou Zelenej linky bola aj prof. PhDr. Mgr. Jana Levická, PhD.

Okrem šitia a distribúcie ochranných rúšok študenti zabezpečovali nákup potravín, dezinfekčných prostriedkov, liekov a ochranných prostriedkov (rúška, nitrilové rukavice

a iné) pre ohrozenú skupinu seniorov a ťažko zdravotne postihnutých občanov. Ochranné pomôcky boli dané do zariadení sociálnych služieb, tiež boli odovzdané riaditeľovi Trnavskej arcidiecéznej charity Ing. Miroslavovi Dzurechovi.

Odhliadnuc od vyššie spomenutých faktov, ktoré v menšej, či väčšej miere zasiahli do našich životov je na mieste spomenúť, že môžeme byť právom hrdí, ako veľa dobrých ľudí žije na Slovensku. Pandémia koronavírusu nás priviedla k posilneniu medziľudských vzťahov, k väčšej tolerancii a spolupatričnosti. V súčasnosti je želaním takmer každého z nás mať hlavne pevné zdravie, aby pandémia bola čím skôr na ústupe a aby sa náš život dostal opäť do normálnych koľají.

V rámci dobrovoľníckej činnosti pedagógovia aj študenti pomáhali naďalej aj počas druhej vlny pandémie COVID-19. Pomáhali tam, kde to bolo potrebné. Mnohí pomáhali pri testovaní ako administrátori, pomáhali na požiadanie obce s donáškou stravy pre osoby vyššieho veku a iné.

 

Testovanie 23. január a 30. január 2021

Na Slovensku platí COVID automat. Okresy sú rozdelené podľa neho, podľa aktuálnej epidemiologickej situácie do 4 stupňov varovania. Situáciu v okresoch pravidelne vyhodnocuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

Na základe toho, že sa okres Trnava ocitol v čiernej zóne, podľa COVID automatu prebehlo testovanie obyvateľov. Testovania, ktoré prebehlo počas víkendu 23. januára a 30. januára 2021 sa zúčastnili ako dobrovoľníci aj naše doktorandky. Testovanie 23. januára sa uskutočnilo v priestoroch Kina Oko a 30. januára v priestoroch Trnavskej univerzity na Hornopotočnej ulici.

 

Dobrovoľníci Kino Oko:

Mgr. Erika Ochabová (KSSaP)

Mgr. Erika Štangová (KSSaP)

Mgr. Michaela Vaceková (KSSaP)

Mgr. Barbora Blašková (KVS)

Mgr. Matúš Novák (KVS)

 

Dobrovoľníci pomáhali pri registrácii, pri ovládaní aplikácie a vygenerovaní kódu, tiež pri odovzdávaní výsledkov certifikátov. Bolo otestovaných 426 ľudí, z toho boli 2 pozitívni.

 

Dobrovoľníci Trnavská univerzita – Hornopotočná ul.

Mgr. Erika Ochabová (KSSaP)

Mgr. Michaela Vaceková (KSSaP)

 

Testovanie prebehlo bez problémov, z celkového počtu 700 ľudí bola pozitívna len 1 osoba. 

13. februára 2021 od 8.00 hod. do 18.00 hod. sa mohli ísť testovať naši zamestnanci s rodinnými príslušníkmi.

                       

 

 

Dobrovoľníctvo pokračuje ...

Naďalej členovia Katedry sociálnych služieb a poradenstva pokračujú v dobrovoľníckej činnosti. Doc. ThDr. Juraj Sedláček, PhD., DiS. už dlhšiu dobu vypomáha pri vakcinácii.

Naďalej členovia katedry robia depistáž a vyhľadávajú seniorov, ktorí sú osamelí. Svojich blízkych stratili, alebo sú v zahraničí. Pomoc pozostáva z nákupov, pomoci pri vybavovaní úradných záležitostí a pod.

Taktiež sa zameriavame na zbierky, ktoré sú venované rôznym cieľovým skupinám: seniorom, týraným ženám a deťom, zdravotne postihnutým.